تایید واکسن کرون توسط عربستان سعودی برای حج امسال / محدودیت اعزام زائران سالمند و بیمار

[ad_1]

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر به تشریح زمان آغاز معاینات پزشکی زائران ایرانی در سال جاری، وضعیت واکسیناسیون مننژیت، شرایط واکسیناسیون کرونا و … پرداخت.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، طاهر درودی وی در خصوص واکسیناسیون حجاج ایرانی امسال علیه مننژیت گفت: با توجه به اینکه برنامه واکسیناسیون زائران بر علیه مننژیت منحصرا توسط جمعیت هلال احمر انجام می شود، امسال نیز برنامه ریزی های اولیه انجام شد، اما با توجه به اینکه مراسم حج برگزار نشد. قطعی، درخواستی برای واکسن مننژیت داده نشده است؛ با توجه به وارداتی بودن واکسن مننژیت و در صورت عدم اقامه حج، ورود واکسن به تاریخ انقضای واکسن ها و هزینه های بالا منجر می شود.

تزریق واکسن مننژیت برای زائران ایرانی از یک ماه دیگر

وی افزود: به محض نهایی شدن موضوع حج، طبق توافقات انجام شده با شرکت های فروشنده واکسن، واکسن مننژیت سفارش داده شد. انشاءالله ماه آینده این واکسن به تعداد لازم برای حجاج امسال وارد کشور شود و تلقیح شود. در راستای سهمیه اعلام شده از سوی عربستان برای حجاج امسال، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اعلام کرد که حدود 40 هزار نفر اعم از زائران، کارگزاران و … به حج مشرف می شوند. برای این تعداد و بیشتر سهمیه واکسن مننژیت برنامه ریزی و سفارش داده شد. پس از سفارش، سازنده باید فرآیند تولید را آغاز کند و فرآیند تهیه، عرضه، حمل، ورود به کشور و توزیع واکسن در استان ها کمی زمان بر است. قاعدتاً اگر واکسن مننژیت دو هفته قبل از حرکت زائران تلقیح شود طبق دستور کافی است. البته ما فکر می کنیم واکسن زودتر در دسترس خواهد بود. فکر می کنیم سفر زیارتی از اواخر خرداد یا اوایل تیرماه شروع شود که زمان کافی برای دریافت واکسن و تلقیح آن خواهیم داشت.

شرایط عربستان برای واکسن کرونا

درودی گفت: عربستان دستورالعمل واکسن تاج را صادر کرده و واکسن های تایید شده خود را اعلام کرده است و اگر زائران با هر یک از این واکسن ها واکسینه شده باشند، با کارت واکسیناسیون واکسینه می شوند. نظر دولت عربستان قابل قبول است. برخی از واکسن های مورد تایید عربستان سعودی واکسن هایی هستند که در ایران نیز استفاده شده اند. واکسن هایی مانند Sinofarm، Astrazenka و Sputnik توسط عربستان سعودی تایید شده و در ایران بر روی انسان استفاده می شود. لیست واکسن های مورد تایید عربستان سعودی که منتشر شده است شامل فایزر، مدرنا و غیره مورد تایید عربستان سعودی است. همچنین زائران باید حداقل دو نوبت واکسن دریافت کرده باشند. البته پیشنهاد وزارت بهداشت ما این است که سه دوز واکسن کرونا تزریق شود تا ایمنی بیشتر باشد.

وی در خصوص تعیین تکلیف زائرانی که واکسن ایرانی تزریق شده اند برای اعزام به حج، ادامه داد: مرعشی امروز در این رابطه با معاونت بهداشت وزارت بهداشت جلسه ای دارد تا تصمیم گیری و تعیین تکلیف این دسته از زائران به گونه ای باشد که همه یک روش داشته باشند.از همین روش استفاده کنید. افرادی که به طور کامل در برابر بیماری عروق کرونر واکسینه نشده اند باید واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

3 سناریوی تامین داروهای مورد نیاز زائران ایرانی در عربستان

درودی درباره وضعیت انتقال مواد مخدر به عربستان در ایام حج گفت: در این زمینه سه سناریو داریم. سناریوی اول این است که مانند سال های گذشته بتوانیم داروها را از ایران بخریم و به عربستان منتقل کنیم که با توجه به محدودیت زمانی، امکان کامل آن بعید به نظر می رسد. مورد دوم به طور کلی تهیه دارو از سعودی ها است. یعنی خرید در محل. سناریوی سومی نیز وجود دارد که ما در حال مذاکره هستیم و آن این است که بتوانیم حداقل مقداری دارو از ایران و برخی از آنها را از عربستان سعودی منتقل کنیم. در حال مذاکره هستیم تا ببینیم طرف سعودی با توجه به زمانی که برای اعلام قطعی بودن حج صرف شده، چه تصمیمی خواهد گرفت. ما تقریباً هر سال در همین ایام داروی خود را به عربستان می فرستیم، اما امسال به دلیل تاخیر سعودی ها در اعلام حج، تازه به مرحله تعیین تکلیف رسیده ایم و ظرفیت زائران ما به تازگی افزایش یافته است. مصمم. . از طرفی میزان دارو و نوع داروی مصرفی همیشه بر اساس تعداد زائران، ترکیب سنی و شرایط و بیماری آنها است، اما امسال به دلیل اطلاعیه های دیرهنگام کمی تاخیر داریم و در حال مذاکره هستیم تا ببینیم چطور می‌توانیم بهترین شرایط را برای زائران فراهم کنیم، مناسب‌تر است، بیایید انجام دهیم.

ترکیب دارویی برای حج 1401 به عربستان فرستاده شد

وی در خصوص نوع داروهای ارسالی به حج امسال به عربستان گفت: جلسات مختلفی در کمیته های تخصصی پزشکی برگزار شده و داروسازی ما برای حج به روز شده است. 60 تا 70 درصد داروها همان داروهای روتین سالهای گذشته است. در عین حال، امسال در حال بررسی بخشی هستیم که چگونه داروهای خاص کرونا، لوازم جانبی و الزاماتی که باید برای پیشگیری و مراقبت از کرونا در نظر گرفته شود نیز به بسته دارویی ما اضافه می شود که شامل ماسک ها، ضدعفونی کننده ها و برخی از داروهای توصیه شده است. برای برخی از درمان ها امسال با دقت و تنوع بیشتری داروهای تنفسی را انتخاب خواهیم کرد. همچنین با توجه به توصیه های دریافتی از همکاران ریوی و عفونی در زمینه کرونا، بسته دارویی را با بهترین تنوع و کیفیت آماده کرده ایم.

درودی ادامه داد: داروهای روتین نیز با توجه به سن زائران و شرایط آن زمان تعیین می شود. ما عمدتا داور قلبی ریوی داریم. علاوه بر این، ما یک سری داروهای عمومی داریم. زیرا افراد دچار خستگی مفرط، بیماری های گوارشی و… هستند و داروهای مربوط به این موارد را به صورت روتین داریم. ما هم همیشه داروی سرماخوردگی و به طور کلی دارو داریم.

محدودیت اعزام زائرانی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره محدودیت های اعزام زائران سالمند یا بیمار و موارد مشمول معاینه زائران گفت: بر اساس دستورالعمل های موجود، همچنین دسترسی فیزیکی و … اگر انسان توانایی جسمانی نداشته باشد به حج اعزام نمی شود. موارد متعددی در سال های گذشته برای تعیین اینکه آیا فردی ظرفیت لازم برای اعزام به حج و انجام وظایف خود را دارد یا خیر بوده است که طبق دستورالعمل باید توسط پزشکان ما بررسی شود. امسال به دلیل شرایط خاص کرونا، مثل چند سال پیش که بحث آنفولانزا داشتیم و محدودیت‌های بیشتری برای انتخاب زائر و معاینه وجود داشت، محدودیت‌ها بیشتر شد. امسال هم امتحانات سخت تری انجام می شود تا زائران را با وضعیت جسمانی بهتری بفرستیم تا مشکلی برایشان پیش نیاید و یا اگر مریض هستند مشکل کمتری داشته باشند تا با خیالی آسوده زیارت خود را انجام دهند. مشکلات منجر به پیشگیری می شود، اقدامات خود را انجام ندهید.

درودی افزود: از آنجایی که این موارد و جزئیات را داریم، هفته آینده آنها را به روز خواهیم کرد. البته محدودیت ها به گونه ای نیست که زائران را از شرکت در حج بازدارد، بلکه ترجیح آن است که زائران با شرایط مناسب تری حضور یابند.

امتحانات زیارتی به محض تقسیم کاروان ها شروع می شود

ممنوعیت اعزام افراد بالای 65 سال

وی درباره زمان شروع امتحانات نیز به ایسنا گفت: به دلیل اعلام دیرهنگام سعودی ها برای اقامه حج، زمان را کاملا از دست داده ایم. در حال حاضر منتظر تقسیم کاروان ها و تعیین تکلیف زائران در استان ها و کاروان ها از سوی سازمان حج و زیارت هستیم. زیرا تکلیف معاینه زائران زمانی مشخص می شود که ترکیب کاروان ها، تعداد و شرایط آن ها در استان ها را داشته باشیم. لذا به محض اعلام ترکیب و شرایط کاروان ها از سوی سازمان حج و زیارت، بررسی ها آغاز خواهد شد. سازمان حج و زیارت نیز با توجه به این اطلاعیه دیرهنگام و بحث در مورد شرط سنی که تغییر کرده و سعودی ها اعلام کردند که امسال افراد بالای 65 سال نمی توانند حج را انجام دهند، تصمیماتی را با مشکل مواجه کردند. به دنبال تعیین ترکیب و ظرفیت کاروان ها در اسرع وقت. هر زمان که ترکیب کاروان ها مشخص شد بلافاصله معاینه پزشکی را شروع می کنیم. امروز ما فراخوان خود را برای پزشکان اعلام می کنیم. اولویت ما با پزشکانی است که در سال 1399 برای اعزام به حج انتخاب شدند اما به دلیل تاج حج تمتع انجام نشد. تقریبا هفته آینده در تلاشیم تا ترکیب گروه پزشکی کاروان خود را مشخص کنیم و منتظر اعلام لیست کاروان باشیم.

انتهای پیام

[ad_2]
منبع

مطلب پیشنهادی

صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

[ad_1] ممکن است آدرس را اشتباه تایپ کرده باشید. شما به طور خودکار به صفحه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.